Made with Adobe Muse
ali topuz,alinin sayfası,logo,

"Müziği Dinlemek için Tıklayınız"

Fotoğraf makinesi nedir?

Öncelikle Fotoğraf makinesinin ne olduğuyla başlayalım. Fototğraf makinesi ışığın objektif dediğimiz ve belli bir takım disk şeklindeki saydam olan cam plakalardan emilerek sensöre giden yolculuğunda sensörde bıraktığı görüntüdür. Fotoğraf makinesini filmli ve dijital olarak iki sınıfa ayırabiliriz. Haliyle günümüz dünyasında piayasaya hakim olan dijital sınıfa giren fotoğraf makineleridir.

 

Filmli olan makinelerde ki fotoğraf mantığı, ışığın makine üzerinde bulunan objektif dediğimiz kısımından geçtikten sonra merceğin arka kısımında bulunan filmin üzerine düşerek filmi yakmasıyla oluşur. Film tam olarak mercek kısmının tam merkezinde yani odak noktasında bulunur. Burada ışık, mercekten geçerken kırılır, filmin bulunduğu noktaya düşerek film üzerinde bulunan bazı kimyasalları yoğunlaştırarak görüntüyü oluşturur. Fotoğraf, oluşturulmak istenen görüntünün sahip olduğu objeden yansıyan ışığın duyarlı yüzey zeminine düşmesi ve duyar kat üzerinde sabitlenmesi işidir. Fotoğraf makinesinde oluşturulmak istenen objeden yansıyan ışık objektife ulaşır ve oadklanır,ardından,hemen objektifin içinde bulunan ve adına diyafram denen açılıp kapanabilen ve birden çok metal yapraklardan oluşan tabiriyle  diske ulaşır. Bu diskin (diyafram) görevi; gelen ışığın şiddetinin ayarlanabilmesidir. Bu işi ise ortasında bulunan ve kullanıcı tarafından ayarlanabilen bir delik saysinde yapar. Objektif üzerinde toplanan ve odaklanan ışık diyaframdan geçerek örtücüye ulaşır. Örtücü perde çekim sırasında önceden seçilen bir süre boyunca açık kalarak,ışığın film üzerine düşmesini sağlar.

 

Işık insanların nasıl görüyoruz konusu üzerinde yaptıkları araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Çok çok öncesinde antik çağlarda Yunanlılar zamanına dayanan bir bilgiye göre, gözün bakılan cisme doğru ışınlar yaydığı düşüncesi yaygındı. Epikür, görüntünün gözden kaynaklanan resimlerden oluştuğunu idda etmiş Platon ise ışığın bakılan  objelerden göze geldiğini ileri sürmüştür. Bu konu üzerinde birbirinden ilginç teoriler vardır. Örneğin; gözden fırlayan parçacıkların sayesinde gördüğümüzü iddia eden kişlerde olmuştur.

 

sizin için fotoğraf makinesi neyi ifade ediyor yorum bırakın

Flickr Logo,Sosyal Ağ,Fotoğraf Yayınlama Sitesi, İnstagram Logo,Sosyal Ağ, Pinterest Logo,Sosyal Ağ,
Gmail Logo,Sosyal Ağ,
500px Logo,Sosyal Ağ,Fotoğraf Paylaşım Sitesi, Youtube Logo,Video Paylaşım Sitesi,Sosyal Ağ, Facebook Logo,Sosyal Ağ,

REKLAM ALANI

REKLAM ALANI

"Sorgulamalısın?" "Nedenlerini, Nasıllarını ve Ne Zamanlarını Bilmeden Atlarsan Ya Oltaya Gelir Ya da Ağa Takılırsın"

E-Posta Adresini Gir:

Delivered by FeedBurner

Blog Sayfama Üye Olmak İçin E-Posta Adresiniz ile Üye Olabilirsiniz

Giriş yapmadan da "misafir olarak" yorumlarınızı bırakabilirsiniz. Tartışma Başlat bölümünün bulunduğu alana tıkladıktan sonra açılan menüde Ad kısmına ve ardından da "Misafir Olarak  Yorum Yap" kutucuğunu işaretlemeniz yeterlidir.

...tüm hakları saklıdır Web sitesi içindeki içerikleri izinsiz kullanmak kopyalamak kesinlikle yasaktır...

..all right reserved..