Made with Adobe Muse
ali topuz,alinin sayfası,logo,

"Müziği Dinlemek için Tıklayınız"

FOTOĞRAF, FOTOĞRAF MAKİNESİ VE İnsan Neden Fotoğraf Çekmek ister?

 Fotoğraf denince aklıma gelen ilk şey hareket halinde olan bir objenin hareketinin an itibariyle durdurulması yada yakalanmasıdır. Peki nedir bunu sağlayan? Elbette sizlerin de tahmin edeceğiniz gibi biz buna fotoğraf makinesi  diyoruz. Fotoğraf makinesinin icad edilmesiyle başlayan "fotoğraf çekmek" deyimi de böylelikle hayatımız da yerini almıştır. Peki hayatımıza giren bu deyim bizim için nekadar önemli?

 

Bu deyimin önemine şuradan yaklaşsak sizce doğru olur mu? Hani  fotoğraf makinesi icad edilmeden önceki bir dönemi inceliyoruz ve o döneme ait hoşumuza giden bir yere rastladık  diyelim ,  ah keşke birde o anı görebilseydik dediğiniz oldumu hiç. Evet diyenleri duyar gibiyim. Elbette o ana gitmemiz mümkün olmasada en azından olaya ait bir kaç fotoğrafı kim görmek istemez ki. Günümüzde oldukça yaygınlaşmış olan fotoğraflar şimdi bir çok alanda hayatımıza girmiş durumda. Böylelikle bugün birçok tarih kitapların da gazete ve dergilerde anı yakalanmış birçok fotoğrafa rastlamamız mümkün. Yani buda bir anlamda fotoğrafın hayatımıza kattığı önemi bir nebze olsun açıklayabilir. Hatta şuan da bir çoğumuz hatıralarını, önemli anılarını fotoğraf çekmek deyimi altında elimizde ki imkanlar ile yakalayıp gerek telefonlarımızda gerekse bilgisayarlarımızda saklıyoruzdur. Lafı daha fazla uzatmadan söylemek istediğim şey fotoğraf  ve fotoğraf çekmenin herkes için aynı önem ve değere sahip olmadığıdır. Nedenini merak edecek olursanız  gerek fotoğraf çekmeye gittiğim bazı mekanlar da rastladığım,  gerekse fotoğraf ile  ilgilendiğimi duydukların da bazı insanların, fotoğraf senin neyine, ne gerek var, boş işlerle uğraşma gibi laflarla beni yadırgadıklarına şahit olmuşumdur. Buradan hareketle gelelim neden fotoğraf çekeriz? Yada fotoğraf çekmeli miyiz? Elbette bu soruların cevabı tabiki fotoğrafa olan bakış açımız ve fotoğrafla ne kadar ilgilendiğimizle açıklanabilir. Eminimki sizlerin de bu konu hakkında mutlaka bir düşüncesi  vardır. Şahsım olarak fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Benim için fotoğraf çekmek, fotoğraf makinesinin vizöründen baktığım da , inanılmaz bir  dünyaya açılan, muhteşem bir yolculuğa dönüşüyor. Objektifimi çevirdiğim herbir nesne beni  farklı bir hikayenin başlangıcına götürüyor ve birgün de onlarca, yüzlerce hikayeye şahit olarak evime dönüyorum. Görsel olarak şahit olduğum bu hikayeler, beni birbirinden  güzel anılarla başbaşa bırakırken  ben daha fazla hikaye için heyecanla diğer bir günü bekliyorum. Şimdi gelelim fotoğraf makinesine! Bu konuya başlarken ilk olarak nereden gelmiş bu fotoğraf makinesi ona bir bakalım; aslına bakarsanız araştırmalarım sırasında kesin bir tarihe rastlanmamış ve aşağı yukarı  10.yüzyılda başlamış ve birbirini takip eden gelişmlerle günümüze kadar gelmiştir. Bu konuda uzun uzadıya yazarak değerli vaktinizi almak istemiyorum. Ayrıca bu konu hakkında web dünyasında sayısız  kaynağa ulaşmakta mümkün. Sonuç olarak hayatımıza giren bu icad hem olumlu hemde olumsuz yanlarıyla kıyamete kadar da gelişimini sürdürerek bizimle var olmaya devam edecek. Bana göre olumsuz tek yönü yerine göre özel hayatın deşifre edilmesine olanak tanıyan bir kullanım alanına sahip olmasıdır.

 

Satırlarma son vermeden önce sabırla okuduğunuz için teşekkür etmek istiyorum. Bu arada elbette satırlarım arasında sizin tasvip etmediğiniz saçma bulduğunuz  hata kusur ve eksiklerim olabilir. Saygı çerçevesi içerisinde her türlü eleştiri ve önerilerinize açık olduğumu bilmenizi isterim. Bu yöndeki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde dile getirirseniz çok sevinirim.

 

 

 

"Siz ne düşünüyorsunuz?  Bu konudaki görüşlerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz"

Flickr Logo,Sosyal Ağ,Fotoğraf Yayınlama Sitesi, İnstagram Logo,Sosyal Ağ, Pinterest Logo,Sosyal Ağ,
Gmail Logo,Sosyal Ağ,
500px Logo,Sosyal Ağ,Fotoğraf Paylaşım Sitesi, Youtube Logo,Video Paylaşım Sitesi,Sosyal Ağ, Facebook Logo,Sosyal Ağ,

REKLAM ALANI

REKLAM ALANI

"Sorgulamalısın?" "Nedenlerini, Nasıllarını ve Ne Zamanlarını Bilmeden Atlarsan Ya Oltaya Gelir Ya da Ağa Takılırsın"

E-Posta Adresini Gir:

Delivered by FeedBurner

Blog Sayfama Üye Olmak İçin E-Posta Adresiniz ile Üye Olabilirsiniz

Giriş yapmadan da "misafir olarak" yorumlarınızı bırakabilirsiniz. Tartışma Başlat bölümünün bulunduğu alana tıkladıktan sonra açılan menüde Ad kısmına ve ardından da "Misafir Olarak  Yorum Yap" kutucuğunu işaretlemeniz yeterlidir.

...tüm hakları saklıdır Web sitesi içindeki içerikleri izinsiz kullanmak kopyalamak kesinlikle yasaktır...

..all right reserved..